Appearance
Deepwater GoPro Camera
Ready to use, zero tuning, professional cinematic results instantly.
Product Features
- Depth Rating: 500m
- Video Quality: High-Definition Underwater Video: 5.3k60 | 4k120 | 2.7k240
- GoPro Core: GoPro Hero12(27MP Photos)
- Stabilization: Electronic Image Stabilization (EIS)
- Mounting: Includes Adjustable Mounting Bracket (Adjustable pitch/tilt angle)
- Smart Control: Remote Video Preview & Camera Control
Application Scenarios
- High-Definition Underwater Video & Photography
- Subsea Testing & Observation
- ROV/AUV "Selfie" & Monitoring
Basic Specs
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Depth Rating | 500m |
| Weight in Air / Water | 1.25kg / 0.15kg |
| Camera Model | GoPro HERO12 Black |
| Camera Type | Action Camera |
| Memory | Lexar 64G |
| Stabilization | EIS (Electronic Image Stabilization) |
| Video Recording | 5.3k60 / 4k120 / 2.7k240 |
| Photography | 27MP |
| Sensor Size | 1/1.9 inch |
| Sensor Type | CMOS |
| Internal Battery | Lithium-ion Battery |
| Power Supply | 12VDC, 8W |
| Interface | Ethernet |
| Packing List | GoPro HERO12 Black *1, Original Gopro12 Lithium Battery *1, Deep-sea Pressure Housing *1 |
Main Dimensions
Product specifications are subject to change without further notice. Please refer to our official website for latest information.
Wiring Instructions
| Color | Definition |
|---|---|
| Grey | GND |
| Grey/ White | +12VDC (LED Lighting Power) |
| Blue | GND |
| Blue/White | +12VDC (Camera Power) |
| Green | Rx- |
| Green/White | Rx+ |
| Orange | Tx- |
| Orange/White | Tx+ |