Appearance
RPI Underwater Open Source AI Camera
Realize your underwater AI vision with the lowest cost and fastest speed.
Product Features
- Best For: Prototyping, data logging, and general control.
- Raspberry Pi Architecture: 4B + Rpi Camera V2
- Mature Ecosystem: OpenCV / ROS / Python / Massive Case
- 100% customizable: from drivers to algorithms
- System Compatibility: IMU, Sonar, Flight Controller, Main Controller
- Development: Broad Linux/Python ecosystem; easy to tweak
Application Scenarios
- Scientific Research & Education
- Geek/DIY Creative Modification
- Customizable Development & Rapid Prototyping
Basic Specs
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Depth Rating | 300m |
| Weight in Air / Water | 0.8kg / 0.1kg |
| Camera Model | RPi Camera V2 |
| Image Sensor | Sony IMX219 |
| Resolution | 8MP |
| CCD | 1/4 inch |
| Aperture (F) | 2.0 |
| Focal Length | 3.04mm |
| Field of View (FOV) | Approx. 62.2° (Diagonal) |
| Focusing | Manual Focus |
| Video Support | 1080p30/720p60/640×480p90 |
| Protocol | Ethernet |
| Power Supply | 12VDC, Approx. 15W |
| Packing List | RPI Underwater Camera *1; Standard 2m seawater-resistant cable (Length customizable up to 70m, contact customer service for longer distances) |
| Development | OpenCV / ROS / Python |
Main Dimensions
Product specifications are subject to change without further notice. Please refer to our official website for latest information.
Wiring Instructions
| Color | Definition |
|---|---|
| Grey | GND |
| Grey/ White | +12VDC (LED Lighting Power) |
| Blue | GND |
| Blue/White | +12VDC (Camera Power) |
| Green | Rx- |
| Green/White | Rx+ |
| Orange | Tx- |
| Orange/White | Tx+ |