Appearance
360° Total Vision Underwater PTZ Camera
Ultimate 360° Underwater Vision | Low-Light Compensation.
Product Features
- 360° Dual-Axis PTZ: Switch between Auto-Patrol and Remote Control.
- Adjustable Fill Lights: Full-angle illumination for low-light/murky water.
- Open SDK: Supports C++, Java, C#, and Python for secondary development.
Application Scenarios
- Underwater Monitoring for Marine Protected Areas (MPAs)
- Stationary Surveillance of Subsea Structures and Fixed Facilities
- Integration with Mobile Platforms (ROVs, AUVs, and USVs)
Basic Specs
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Depth Rating | 300m |
| Weight in Air / Water | 2.0kg / 1.1kg |
| Camera Model | DH-SD23D404-DP |
| Camera Type | PTZ Camera |
| Image Sensor | 4MP 1/2.8″ CMOS Sensor Sony STARVIS™ |
| Resolution | 2560×1440 |
| Min. Illumination | Color: 0.005lux@F1.6; B/W: 0.0005lux@F1.6 |
| Pan/Tilt Range | Pan: 355°, Tilt: -5°~90°, no blind spots |
| Zoom | 4x Optical Zoom, 16x Digital Zoom |
| Focal Length: 2.8mm~11.2mm | |
| Underwater Lighting (Optional) | 1500LM * 4 adjustable pitch underwater lights + mounting bracket |
| Interface | Ethernet |
| Input Voltage | 110VAC~220VAC or 12VDC±10% |
| Power | Camera only: MAX 10W; Camera + 4 lights: MAX 60W |
| Cable | Seawater-resistant cable, 10m standard, up to 70m |
| Packing List | Underwater PTZ Camera *1, AC/DC Power Module *1,Underwater Lights *4 (Optional), Mounting Bracket (Optional) |
| Development | OpenCV / C++ / Java / C# / Python |
Main Dimensions
Product specifications are subject to change without further notice. Please refer to our official website for latest information.
Wiring Instructions
| Color | Definition |
|---|---|
| Black | GND |
| Red | LED Lighting (12~15V DC) |
| Blue | / |
| Blue/White | / |
| Green | Rx- |
| Green/White | Rx+ |
| Orange | Tx- |
| Orange/White | Tx+ |